İletişim Bilgileri

DOĞA SU ARITMA SİSTEMLERİ

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: DOĞA SU ARITMA
  • Telefon numarası: +90 (324) 358-10-50
  • +90 (555) 820-72-75
  • MSN: dogasu_selcuk@hotmail.com
  • Adres: Menderes mahallesi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı Alibabalar Sitesi C-Blk. Zemin Kat.No:1, Mezitli, Mersin, 33100, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

SUDAKİ TEHLİKE

SUDAKİ TEHLİKE
BAZI GAZETE KÜPÜRLERİ

08.04.2011 12:00

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO ) yayımladığı raporda, kirli suyun, dünyadaki her 10 hastalıktan 1'inin ve ölümlerin yüzde 6'sının sorumlusu olduğu belirtildi.

Raporu hazırlayan Annette Prüss-Üstün, kirli su kullanımının varsıl ve yoksul ülkeler arasında büyük bir eşitsizliğin göstergesi olduğunu belirterek, su ve hijyene bağlı sorunların, her yıl dünyada kaydedilen hastalıkların yüzde 9,1'inin nedeni olduğunu söyledi.

Kirli su kullanımında çocukların açık arayla en büyük kurban grubunu oluşturduğunu, zira suyun 14 yaşından küçüklerin yakalandığı hastalıkların yüzde 22'sinin sorumlusu olduğunu kaydeden Prüss-Üstün, suyun gelişmiş ülkelerde ölümlerin yüzde 1'inin nedeniyken, bunun gelişmekte olan ülkelerde yüzde 10'a, Angola ‘da yüzde 24'e çıktığının altını çizdi.

Prüss-Üstün, suyun sıtma, humma ve ishal gibi hastalıklara yol açtığını belirterek, bundan en çok etkilenen 35 ülkede hastalıkların yüzde 15'ten fazlasının, su ve hijyen koşulları iyileştirilerek kalıcı biçimde önlenebileceğini kaydetti.

Ülkeleri bu alanda yatırım yapmaya çağıran Prüss-Üstün, buna yatırılacak bir doların, tıbbi harcamalarda tasarruf ve iş verimliliğinde kazanç yoluyla 8 dolar olarak geri döneceğine işaret etti.

Suyun gelişmiş ülkelerde yüzde 0,5 ve gelişmekte olan ülkelerde yüzde 8 arasında bir oranla, tüm dünyadaki ölümlerin yüzde 6,3'ünün sorumlusu olduğu belirtilen raporda, kirli su kullanımının çocuklarda ölümlerin dörtte birine yakınının nedeni olduğunun altı çizildi.

Önceki Haberler
Kirli sular 'çocuk felci' yapıyor
Kirli sular 'çocuk felci' yapıyor

08.04.2011 02:30

Konya Özel Selçuklu Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Emine Oran, kirli suların içersinde bulunan virüslerin çocuklarda başta felç olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu belirtti. Oran, hastalıktan korunmak için suyun ya kaynatılması ya da klorlanması gerektiğini bildirdi.
Kirli su, savaşlardan daha çok can alıyor
Kirli su, savaşlardan daha çok can alıyor

24.03.2010 13:30

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), her yıl kirli sular yüzünden ölenlerin sayısının savaşlarda ölenlerden daha fazla olduğunu bildirdi.